TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W sobotę – 1 maja 2021 roku – na Godzinę Miłosierdzia do Bazyliki Bożego Miłosierdzia przybyli pielgrzymi w ramach VI śląskiej pielgrzymki „Z buta po miłosierdzie”. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy,… a Ja was pokrzepię. Jej szczególnymi patronami w tym roku byli św. Jan Paweł II i św. s. Faustyna.

Pątnicy przybyli do Łagiewnik w różny sposób – pieszo, biegiem, na rowerach i tradycyjnie... samochodami. W trasie rozważali uczynek miłosierdzia względem ciała „chorych nawiedzać” oraz szukali dróg realizacji dzieła Miłosierdzia w swoim życiu.

Spotkali się w Bazylice na Godzinie Miłosierdzia i Mszy świętej, której przewodniczył bp Andrzej Iwanecki.

Pątników przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział: - Witając pielgrzymów, dziękuję że jesteście i rozpoczynacie ten czas, kiedy pielgrzymi będą powoli powracać do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymowaliście pieszo, biegiem, rowerem, samochodem, pielgrzymujecie duchowo. Niektórzy przemierzyli drogę św. Benedykta, inni drogę św. Franciszka, jeszcze inni św. Rafała oraz św. Brata Alberta. Serdecznie Was witam i życzę, aby Bóg bogaty w miłosierdzie wszystkim błogosławił, aby Apostołowie Bożego Miłosierdzia wypraszali dla wszystkich wszelkie potrzebne łaski.

W homilii bp Andrzej Iwanecki przypomniał uczynki miłosierdzia. - Pielgrzymujemy do tego wyjątkowego miejsca, do którego pielgrzymowało trzech papieży: Ojciec Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI i papież Franciszek. Przybywamy do sanktuarium światowego Miłosierdzia Bożego, aby spotkać się ze św. Siostrą Faustyną i usłyszeć orędzie o Bożym Miłosierdziu. Przybywamy w trudnym czasie pandemii, ale i w roku poświęconym, św. Józefowi, aby odkryć Boga bogatego w miłosierdzie i prosić o miłosierdzie dla nas i całego świata – powiedział, wspominając Światowe Dni Młodzieży, gdy na łagiewnickim wzgórzu rozbrzmiewały słowa hymnu „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. - Ta zachęta do bycia miłosiernym jest jeszcze bardziej aktualna w czasie pandemii, gdy tylu ludzi potrzebuje pomocy – podkreślił i dodał, że warto było przyjść, aby na nowo usłyszeć: Bóg mnie kocha!

Kaznodzieja apelował, abyśmy byli twórczy w okazywaniu miłosierdzia, w docieraniu z pomocą do potrzebujących, „pamiętając o słowach Pana, wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.