TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Nie bójcie się

Bp Jan Zając przewodniczył w sobotę wieczorem (3 kwietnia 2021 roku) w Bazylice Bożego Miłosierdzia uroczystości Wigilii Paschalnej. W homilii powiedział: - Dzisiaj Pan i Zbawiciel przynosi nam pokój i radość życia. Każdy wierzący musi być świadkiem zmartwychwstałego Jezusa w świecie.

Bp Zając zauważył, że w Ewangelii nocy Wigilii Paschalnej, jako pierwsze spotykamy kobiety, udające się do grobu Jezusa, aby namaścić Jego Ciało. - Idą dokonać aktu litości, miłości, tradycyjnego gestu wobec zmarłej osoby. Chodziły za Jezusem, słuchały Go. Czuły, że Jezus rozumie ich godność. Towarzyszyły Mu aż do końca na Kalwarii, a także w chwili zdjęcia Jego Ciała z krzyża do grobu. Możemy sobie wyobrazić uczucia z jakimi szły do grobu: pewien smutek, ból. Jezus je opuścił, umarł, Jego życie się skończyło. Jednakże w kobietach trwała miłość i to właśnie miłość do Jezusa skłoniła je, aby udać się do grobu. I w tym momencie dzieje się coś niespodziewanego, nowego co wstrząsa ich sercem i burzy plany. Widzą kamień odsunięty od grobu, podchodzą bliżej i nie znajdują ciała Jezusa. Fakt ten wprawia je w zakłopotanie. Rodzą się wątpliwości, co się dzieje, jaki to wszystko ma sens? I wtedy dwaj mężczyźni w lśniących szatach mówią: dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj! Zmartwychwstał! - mówił, dodając od razu, że On nie tylko powrócił do życia, ale On jest samym życiem. Jest Synem Bożym, jest żywy. Jezus nie należy do przeszłości, ale żyje w teraźniejszości. Jest wiecznym dzisiaj Boga samego. Ta nowość Boga ukazuje się jako zwycięstwo nad grzechem, złem, śmiercią – nad tym wszystkim, co gnębi życie i czyni je mniej ludzkim.

Kaznodzieja zauważył, że troski dnia codziennego związane m.in. z epidemią powodują, że człowiek popada w smutek, a nawet w rozpacz. – Tam jest śmierć. Nie szukajmy tam Chrystusa, który przecież żyje. Nie zamykajmy się w sobie, nie traćmy ufności, nigdy nie ulegajmy zniechęceniu, bo nie ma takiej sytuacji, której Bóg nie mógłby odmienić, nie ma takiego grzechu, którego nie mógłby przebaczyć, jeśli tylko na Niego się otworzymy – mówił.

Bp Jan Zając zwrócił uwagę, że Kościół w centrum liturgii Wigilii Paschalnej stawia obrzęd wyrzeczenia się zła i szatana i wyznania wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. – Siostro i bracie, zgódź się, aby zmartwychwstały Jezus wszedł w twoje życie. Przyjmij Go z ufnością. On jest życiem. Jeśli dotąd byłeś od Niego daleko, to zbliż się z wiarą – przyjmie cię z otwartymi ramionami. Jeśli jesteś obojętny, zaryzykuj – nie rozczarujesz się. Tylko zaufaj. A jeśli zdaje ci się, że trudno ci iść za Nim, nie lękaj się, powierz się Jemu i bądź pewien, że On jest blisko ciebie, jest z tobą i obdarzy cię pokojem, którego szukasz. Wzmocni cię siłą, by żyć tak, jak On chce – mówił honorowy Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Kończąc homilię Biskup zaapelował do zebranych w łagiewnickiej świątyni: – Nie bójcie się ciemności, nienawiści, śmierci, szatana. Chrystus już to wszystko pokonał. Niech tej nocy wszystkie nasze serca na nowo otworzą się na przyjęcie daru Bożej radości, Bożego pokoju, Bożego miłosierdzia.