TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Rodziny przybyły do Łagiewnik

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia (25 marca 2021 roku) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zakończono Tydzień Modlitw o Ochronę Życia i zainaugurowano w Archidiecezji Krakowskiej Rok Rodziny Amoris Laetitia. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który przewodniczył Mszy świętej, poświęcił obraz bł. Michaela McGivney'a dla Rycerzy Kolumba z łagiewnickiej Rady.

Zebranych w czwartkowy wieczór w Bazylice powitał ks. Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że w tym miejscu 17 sierpnia 2002 r. św. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. - Ten Akt zawierzenia ponawiamy tu każdego dnia – powiedział i dodał, że od kilkunastu lat w świątyni trwa modlitwa w obronie życia - w każdą drugą sobotę miesiąca można włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a w każdą środę Msza św. o 18.00 jest odprawiana w intencjach: przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia ludzkiego oraz o zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. - W każdą czwartą niedzielę miesiąca na Mszy św. o 12.00 modlimy się w intencji Rodzin i je błogosławimy. Dzisiaj uroczyście rozpoczynamy w naszej Archidiecezji Rok Rodziny Amoris Laetitia, który ogłosił Ojciec Święty Franciszek oraz przeżywamy liturgię kościoła stacyjnego pielgrzymując duchowo do rzymskiej bazyliki św. Apolinarego – zauważył kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W homilii abp Marek Jędraszewski mówił, że poprzez pryzmat Maryi i wydarzenie zwiastowania należy odkryć szczególną godność kobiety.

– Odkrywając nasz święty czas kairos, rozumienie tego, kim jesteśmy w zamyśle Bożym, od chwili kiedy jeszcze świat nie istniał, a już byliśmy przewidzeni w swoim istnieniu, w swoim powołaniu przez najwyższego Boga; odkrywamy to wszystko jako dzieci Boże, starając się na wzór Najświętszej Maryi Panny przyjąć to powołanie, tę swoją godność, i dziękować za nie – mówił Arcybiskup.

Metropolita krakowski zauważył, że nieszczęścia świata zaczynają się tam, gdzie człowiek gardzi tym, do czego powołuje go sam Pan Bóg, w swoich zbawczych planach odkrywanych przez wnikanie w święty dla każdej i każdego z nas czas kairos.

„Maryjo, Królowo miłości, czuwaj nad kobietami i nad ich posłannictwem w służbie ludzkości i pokojowi oraz w dziele szerzenia Królestwa Bożego!” – zakończył kaznodzieja, cytując List do kobiet św. Jana Pawła II.

W czasie Mszy świętej wierni zgromadzeni w Bazylice włączyli się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. – Pragniemy, aby to dzieło, które dzisiaj po raz kolejny w tym roku rozpoczyna troskę o życie poczęte owocowało bezpieczeństwem i życiem tych wszystkich dzieci, których los jest dzisiaj zagrożony – mówił ks. Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, który jednocześnie zachęcał, aby rozpoczęty Rok Rodziny „Amoris laetitia” uwrażliwiał nas na piękno życia rodzinnego i jeszcze bardziej mobilizował do tego, abyśmy służyli rodzinie, której – jak mówił św. Jan Paweł II – przyporządkowany jest szczególny przywilej jakim jest świętość.

Na koniec Mszy świętej przedstawiciele dekanatów odebrali z rąk Abp. Marka Jędraszewskiego adhortację Amoris laetitia.

Homilia (film)