TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

13 lutego 2021 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia miał miejsce dzień formacji Rycerzy Kolumba. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczy ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Zebranych w Bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział: - Dzisiaj dzień rycerski. Na tej Mszy świętej i w godzinach późniejszych tutaj w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Rycerze Kolumba odbywają swój dzień skupienia. Serdecznie Was witamy tu u Bożego Miłosierdzia, w tym miejscu szczególnym, gdzie Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. W tym miejscu, które poświęcił, aby wszyscy przychodzący tutaj wpatrywali się w oczy miłosiernego Jezusa. Przyzywamy wstawiennictwa świętych Apostołów Miłosierdzia: św. Siostry Faustyny, św. Jana Pawła II i bł. Michaeala McGivney'a, założyciela Rycerzy Kolumba. Dziękczynienie za jego beatyfikację dopiero co przeżywaliśmy, a dziś Wam towarzyszy również jego opieka i wstawiennictwo. Rycerze Kolumba z tym miejscem są związani można powiedzieć, od początku. Cieszymy się więc że dzisiaj tutaj jesteście i to miejsce wybraliście na Waszą modlitwę.

W homilii ks. prof. Tomasz Kraj przypomniał, że przybyli do Sanktuarium w Łagiewnikach, żeby zastanowić się nad ciągiem dalszym przynależności do Rycerzy Kolumba, nad tym co ich czeka. - Czynimy to niejako w cieniu beatyfikacji naszego Ojca Założyciela, bł. Michaela McGivneya – powiedział.

Kapłan przypomniał krótko życiorys Błogosławionego i historię powstania Rycerzy Kolumba. - Michael McGivney postanowił założyć stowarzyszenie. Postanowił zaktywizować ludzi w imię ideałów chrześcijańskich, które głosił. W ten sposób powstali Rycerze Kolumba. Bardzo ważną rzeczą jest to, że działo się to w imię Boże, z pomocą Bożą i poprzez realizację ideałów chrześcijańskich, a więc tych, które są najważniejsze: miłosierdzie i jedność. I to były dwie pierwsze idee, które przyświecały Rycerzom Kolumba, kiedy rodziło się to stowarzyszenie, ten świecki zakon – podkreślił ks. prof. Kraj.

Jak mówił kaznodzieja, my dziś żyjemy w czasach, które nie są łatwe. Widzimy, że często dzieje się tak, że katolicy są prześladowani. Coraz trudniej ludziom przyznać się do swojej wiary, bo grozi im za to nawet utrata pracy. - Spotykamy się z agresją środowisk lewicowych, gdzie zapowiada się, że wszyscy będą zmuszeni, aby podążać za pewnymi ideologiami, które będą wykoślawiały ideały życia, a zwłaszcza ograniczały ludzką wolność osobistą. I też się wydaje, że na horyzoncie rysuje się taki system, z którym będzie trudno walczyć. I tu nam podpowiada nasz błogosławiony Założyciel, że jesteśmy wezwani do tego, żeby się nie poddawać, żeby w życiu naszym na co dzień ideały życia chrześcijańskiego realizować, żeby się nie bać. On się nie bał i dlatego owoc jego życia jest wspaniały – mówił, jednocześnie przypominając, że na całym świecie mamy zakon Rycerzy Kolumba, który liczy obecnie ponad dwa miliony członków-mężczyzn, którzy się nie bali i poszli za tymi ideałami.

Spotkanie formacyjne Rycerzy Kolumba rozpoczęło się o godz. 10.00 modlitwą różańcową w intencji nowych powołań kapłańskich. W ramach formacji Rycerze Kolumba wysłuchali konferencji na temat Dekalogu w nauczaniu św. Jana Pawła II.