TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Wnieść nowego ducha

W dzisiejszą, już piątą niedzielę wielkanocną (10 maja 2020 roku), Mszy św. porannej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył ks. bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

W homilii bp Pindel nawiązał do czytania z Dziejów Apostolskich. - To dzisiejsze czytanie pokazuje decyzję Apostołów. W związku z kryzysem podejmują najpierw refleksję nad swoją funkcją w Kościele. Jest ona niezastąpiona, bo jest tylko dwunastu, którzy towarzyszyli Jezusowi od chrztu w Jordanie, słuchali Jego nauk, patrzyli na Jego znaki. Wszyscy widzieli Jezusa żywego po zmartwychwstaniu, po wcześniejszej śmierci. Nikt nie może ich zastąpić. Pytanie czy można poszerzyć ich grono o tych, którzy nie mają tego typu doświadczenia i takiego życiorysu. Ale odkrywają Apostołowie, że czynności, które ich tak absorbowały i które stały się okazją do niezadowolenia w Kościele wcale nie muszą być przez nich podejmowane. Nie jest powiedziane, że muszą właśnie oni docierać do tych potrzebujących, a zwłaszcza wdów helenistów. Gdy więc mają do wyboru misję, w której nikt ich nie zastąpi oraz posługę, którą może pełnić wielu innych, staje się jasne, że powinni szukać kandydatów na to, aby zajęli się posługą wobec ubogich. Rezygnują więc z części swoich obowiązków i postanawiają przekazać je innym, odpowiednim, najlepiej wybranym przez Kościół – mówił i dodał, że tak się stało, a to zaowocowało nową więzią jedności i nowym dynamizmem, rozwojem Kościoła.

W tym kontekście ordynariusz bielsko-żywiecki przywołał fragment dokumentu o roli świeckich w Kościele Soboru Watykańskiego II. Podał także przykłady dobrej i owocnej takiej działalności. - Módlmy się o to, abyśmy nowe czasy, nowe wyzwania, nowe sytuacje, także kryzysowe, umieli wyzyskać na to, aby ażeby Kościół wzrastał. Abyśmy szukali lepszych rozwiązań. Abyśmy angażowali tych, którzy mogą wnieść nowego ducha, nowe rozwiązania do tego Kościoła, który już trwa dwa tysiące lat, a którego rozwoju Chrystus bardzo pragnie – zakończył homilię bp Pindel.

Małgorzata Pabis