TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

We wtorek 29 marca 2016 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbył się Jubileusz Miłosierdzia dla bezdomnych. To kolejne wydarzenie w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu w Archidiecezji Krakowskiej.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 od katechezy, którą wygłosił w auli św. Jana Pawła II ks. bp Grzegorz Ryś. Biskup pomocniczy odczytał fragment Ewangelii o Ojcu Miłosiernym i na tym oparł swoje słowo. - Syn odkrył tylko, „że mu kiszki marsza grają”. To Ojciec go odnalazł i przyjął na nowo jako syna. Dał mu pierwszą, najlepszą suknię i pierścień. To się nazywa miłosierdzie – powiedział.

Ks. bp Ryś podkreślał, że dziś do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyła najważniejsza grupa- ci którzy najbardziej potrzebują Bożego Miłosierdzia.

Wszyscy uczestnicy uroczystości w Godzinie Miłosierdzia razem przeszli przez Bramę Miłosierdzia. - Chodźmy razem. Zazwyczaj stoicie w kościele gdzieś na końcu, dziś zarezerowane są dla was wszystkie miejsca z przodu świątyni. Zajmijcie je – zachęcał biskup i prosił bezdomnych, by przed Bramą Miłosierdzia zostawili wszystkie problemy i zmarwietnia, z którymi zmagają się na co dzień.
Po wejściu do świątyni wszyscy zapalali świece, a potem zostawiali je przed ołtarzem.

O godz. 15 wierni odmówili wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a potem uczestniczyli we Mszy św. Na koniec Eucharystii o. Henryk Cisowski, kapucyn z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio mówił: – Bardzo się cieszę, że mogliśmy być dziś razem. Dziękuję ks. bp Grzegorzowi Rysiowi, że nas natknął tym pomysłem i że stał się on możliwy w realizacji. Każdy z nas na swój sposób się do tego dnia przygotował i dziś mamy kulminację. Dziękuję, że razem mogliśmy przejść przez Bramę Miłosierdzia, wszyscy razem. Bo wobec Boga wszyscy idziemy razem do Domu. On nie patrzy do dowodu, jaki mamy adres wpisany. Biskup, jak dobry pasterz nam przewodził i razem mogliśmy przeżyć ten czas w doświadczeniu, że Bóg nas razem przyjmuje
Spotkanie zakończyło przy wspólnym stole poczęstunkiem.

Bezdomni przygotowywali się do jubileuszowego spotkania uczestnicząc w katechezach oraz w wielkopostnych rekolekcjach organizowanych m.in. przez Siostry Albertynki oraz Siostry Duchaczki w Krakowie.

mp