TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

• W Archidiecezji Krakowskiej kończy się dziś okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej.

• Dziś i jutro ostatnie nabożeństwa majowe, a od wtorku rozpoczniemy nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które będą odprawiane w Bazylice codziennie o godz. 17:30, natomiast w Kaplicy Klasztornej o godz. 19:00, a w niedziele i święta o godz. 18:30. W tym roku będą one miały szczególny wymiar w związku z 100. rocznicą poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusowemu, które miało miejsce w Krakowie 3 czerwca 1921 roku.

• W poniedziałek (31.05) – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

• We wtorek (01.06) – wspomnienie św. Justyna, męczennika. Apostolat Ratunku Konającym zapraszamy na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w ramach nabożeństwa czerwcowego o godz. 17:30. Msza święta w intencji konających oraz dusz czyśćcowych w Bazylice o 18:00.

• W czwartek (03.06) - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), święto obowiązkowe. Msze święte w naszym Sanktuarium będą jak w każdą niedzielę. Procesję eucharystyczną odprawimy po Mszy świętej o 15:20 i przejdziemy z Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie od Bazyliki do Kaplicy Klasztornej.

• W piątek (04.06) Godzina Miłosierdzia oraz Msza święta w Bazylice o godz. 15:20 w intencji Ofiarodawców i Dobroczyńców naszego Sanktuarium oraz wszystkich osób polecających się Bożemu Miłosierdziu. Msza święta dla chorych transmitowana z Kaplicy Klasztornej przez TVP3 KRAKÓW o 17:00. Z racji I piątku miesiąca Msza święta ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kaplicy Klasztornej o 19:00.

• W sobotę (05.06) odbędzie się IV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Mszy świętej o godz. 12:00 będzie przewodniczył ks. Lucjan Szczepaniak SCJ, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Szczegółowy program pielgrzymki na plakatach oraz na naszej stronie internetowej. Z racji I soboty miesiąca Msza święta w Bazylice połączona z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny o 18:00.

• Przypominamy, że na stronie www.milosierdzie.pl można uczestniczyć w transmisji na żywo z Kaplicy Wieczystej Adoracji i łączyć się duchowo z tymi, którzy przybywają w ciągu dnia i nocy na modlitwę przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

• W przedsionku Bazyliki można dziś nabyć modlitewnik dla rodzin „Służmy Bogu”, płytę CD „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”, książki o Najświętszym Sercu Jezusa, gazetkę „Iskra Miłosierdzia”, czerwcowy numer czasopisma „Staś”, a także przygotowane przez nasze Sanktuarium wyjątkowe wydawnictwo „Nadzieja płynie z Łagiewnik. Kazania czasu pandemii”.

• Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy przez ofiary złożone na tacę, do skarbon, za pomocą ofiaromatu znajdującego się w przedsionku Bazyliki, a także przesłane na konto wspierają nasze Sanktuarium. Za wszelką pomoc składamy serdeczne „Bóg zapłać!”.

• Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty gastronomicznej oraz nowo otwartego ogródka przy punkcie restauracji „Agape” przy parkingu, obok Domu Duszpasterskiego. Zachęcamy także do wsparcia Funduszu Miłosierdzia, z którego są finansowane obiady dla potrzebujących. Więcej informacji o tej inicjatywie na ulotkach.

• Niech Bóg w Trójcy Jedyny umocni nas swoim błogosławieństwem.


ZAPROSZENIE METROPOLITY KRAKOWSKIEGO ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO NA UROCZYSTOŚCI ŚW. STANISŁAWA BM

Drodzy Archidiecezjanie,

Czytana dzisiaj Ewangelia to fragment mowy pożegnalnej Pana Jezusa, wygłoszonej w Wieczerniku na kilka godzin przed pojmaniem w Ogrójcu. „Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. (…) Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami” (J 15, 4-5) – tymi słowami, świadom bliskości swej śmierci, Syn Boży wskazuje Apostołom na wierność jako na tę postawę, która Jego uczniów będzie w możliwie najściślejszy sposób łączyć z Bogiem. To zakorzenienie w Chrystusie i wierne trwanie w Nim będzie przez wieki źródłem i szczytem wszelkiej działalności dla założonego przez Niego Kościoła.

Na przestrzeni wieków, od chwili przyjęcia Chrztu świętego przez Mieszka I w 966 roku, a zatem od 1055 lat, wierność Chrystusowi – i to w sposób heroiczny – wykazywało wiele córek i synów Polskiej Ziemi – osoby świeckie, konsekrowane i duchowne. Świetlanym przykładem kapłana, który stał się znakiem sprzeciwu dla okrutnego władcy, naznaczając swoją postawą także przyszłe życie Owczarni Chrystusowej w Krakowie i w całej Polsce, był święty Stanisław ze Szczepanowa, krakowski biskup i męczennik za wiarę. To na przestrzeni już ponad 750 lat Polacy uczą się wierności Chrystusowi, wpatrzeni w jego postać.

W tym roku w sposób szczególny pragniemy wspominać szlachetne przykłady polskich księży, którzy ofiarnie pracowali dla ludu Bożego i do dziś są wzorem trwania w wierności Ewangelii Chrystusowej. Byli nimi między innymi: święty Maksymilian Maria Kolbe, z racji na 80. rocznicę śmierci patron obecnego roku w Małopolsce, błogosławiony biskup Michał Kozal, męczennik z Dachau, czy też Czcigodny Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, którego beatyfikację będziemy przeżywać 12 września br. Niech będzie mi wolno przywołać także postać Sługi Bożego księdza Michała Rapacza, kapłana Archidiecezji Krakowskiej, zamordowanego przez komunistów 75 lat temu 12 maja 1946 roku w Płokach. W trudnej powojennej sytuacji, gdy w Polsce zaczynał umacniać się nowy ateistyczny reżim, ks. Michał Rapacz okazał się nieugięty i jednoznaczny w głoszeniu Chrystusowej Ewangelii. Dziś żarliwie módlmy się o jego wyniesienie do chwały ołtarzy i przyzywajmy jego wstawiennictwa, ufni w to, że – jak głosi tekst Modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Michała Rapacza, kapłana i męczennika – Bóg dał mu „udział w męce Chrystusa”, która jest dla nas źródłem wszelkiej nadziei.

Święty Jan Paweł II Wielki podczas homilii wygłoszonej w Lublinie w 1987 roku, związanej z udzieleniem święceń kapłańskich, powiedział: „Drodzy synowie, aby być wychowawcą sumień, aby prowadzić innych, aby pomagać im dźwigać się z grzechów, nałogów, aby dźwigać «lud upadający», sami musimy być zawsze gotowi stanąć «w obliczu Boga» i «wobec osądu sumienia każdego człowieka». Sami musimy od siebie wymagać. Kapłaństwo jest wymagające. Jest wymagające. Wymaga – i przez to wyzwala” (św. Jan Paweł II, Lublin, 9 czerwca 1987 r.).

Drodzy Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości związane ze św. Stanisławem, Biskupem i Męczennikiem, niech staną się dla nas wszystkich gorącą modlitwą o nowe i święte powołania kapłańskie. W tym roku ze względu na stan epidemii tradycyjna procesja nie odbędzie się. Jednak bardzo serdecznie zapraszam do udziału we Mszy świętej w niedzielę 9 maja br. sprawowanej o godz. 10.00 na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Proszę, aby uczestniczyły w niej reprezentacje dekanatów i wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych (zgłoszenia asyst: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Proszę o udział w uroczystości również ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Zapraszam mieszkańców Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej. Tych, którzy z racji na ograniczenia sanitarne nie będą mogli uczestniczyć w tej Eucharystii, zachęcam do włączenia się do wspólnej modlitwy dzięki transmisji w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.

W czasie trwającej w parafiach Nowenny przed Uroczystością Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, powierzajmy jego wstawiennictwu wszystkie ważne sprawy naszej Ojczyzny, a także naszych rodzin i nas samych.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, dnia 29 kwietnia 2021 roku,30
w Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego