TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W sobotę, 11 stycznia 2020 roku, ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, zostanie przyjęty do Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Uroczystość rozpocznie się w Katedrze Wawelskiej o godz. 16:30.

Ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii na Wawelu przypomina, że Krakowska Kapituła Katedralna istnieje od XI wieku i jest jedną z najstarszych instytucji diecezjalnych, która towarzyszy biskupom krakowskim w zarządzaniu diecezją i prowadzeniu jej. - Kościół krakowski pełni szczególną rolę, a Katedra Wawelska ma szczególny charakter. To miejsce religijne, a zarazem narodowe. Ludzie powołani do Krakowskiej Kapituły Katedralnej służą temu miejscu. Należał do niej m.in. Jan Paweł II i kard. Franciszek Macharski. Oni mocno wpisali się w historię świata, Polski i Kościoła. Tworzyli ją. Także wszyscy, którzy są kustoszami tego miejsca, starają się służyć mu i historii, która tu jest tworzona – wyjaśnia.

Do obowiązków Krakowskiej Kapituły Katedralnej należy wzbogacanie kultu Bożego w Kościele oraz służenie radą i pomocą biskupowi. Kanonicy posiadają prawo do stalli w kościele, głosu na kapitule. Biskup krakowski sięga po ich porady w kwestiach ważnych i trudnych.

Kanonicy Kapituły mają swój specjalny strój - papież Pius IX w 1856 roku nadał Kapitule przywilej noszenia specjalnych szat kapłańskich, które nosili prałaci papiescy.

Krakowska Kapituła Katedralna ma swój herb – składa się z trzech koron na ciemnoniebieskim tle.

mp