TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

„Polsko! Kościele w Polsce ze swej wiary posyłaj misjonarzy! Polsko! Kościele w Polsce ze swej wiary wspomagaj misjonarzy!"- zaapelował dziś (6 października 2019 roku) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Eucharystia, która sprawowana była w intencji misji, transmitowana była przez TVP.

W homilii ks. bp Mazur powiedział m.in.: - W tym Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym poznawajmy świadków wiary, jakimi są misjonarze i misjonarki. Odwiedzając wioskę trędowatych i szpital na Madagaskarze zapytałem jednego z misjonarzy, który pełnił posługę wśród nich: „Jak sobie radzisz z tą misją bycia ciągle z chorymi cierpiącymi”. Odpowiedział krótko: „Codziennie staję przed Chrystusem Ukrzyżowanym, wpatruję się w Niego i rozważam Jego cierpienia. To daje mi siłę, by być świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego”.
O polskich franciszkańskich męczennikach z Pariacoto wierni napisali na ich grobach: „Mocni w wierze, płonący miłością, niosący pokój aż po męczeństwo”.
Poznajmy naszych misjonarzy i misjonarki, gdyż jak mówiła św. Matka Teresa z Kalkuty: „Misjonarz to chodząca Boża miłość po świecie”.
Pragnę przetoczyć słowa o. Raniero Cantalamessy, którą opowiadał o swoim pobycie w jednym z biednych krajów. „Widziałem tam dzieci, które były praktycznie nagie i którym brakowało wody i pożywienia. Gdy patrzyłem na te dzieci, usłyszałem jakby wewnętrzny głos, głos Jezusa, który powiedział do mnie: „Patrz! To jest moje Ciało!”. Tak to prawda. Widząc biednych patrzymy na Ciało Jezusa.
Jedna z historii mówi o mężczyźnie, który zobaczył w jednym z krajów misyjnych małe biedne, głodne dzieci. Zezłościł się na Pana Boga i powiedział Mu tak: „Boże zrób coś dla nich”. W swoim sercu usłyszał odpowiedź: „Przecież już coś dla nich zrobiłem – stworzyłem ciebie!”. No właśnie. Za każdym razem, gdy widząc niedolę i cierpienie tego świata, pytamy Boga: „Gdzie jesteś? Dlaczego czegoś nie zrobisz dla tych ludzi?, powinniśmy uważnie słuchać, bo Bóg nam odpowiada: „Już coś dla nich zrobiłem: stworzyłem ciebie, abyś im pomógł!”.
To do nas, swoich uczniów Jezus mówi: „Wy dajcie im jeść”, „darmo otrzymaliście darmo dawajcie”, „Idźcie i czyńcie uczniami. Najbardziej ubogim człowiekiem nie jest ten, kto nie ma dóbr materialnych, pożywienia i odzienia, lecz człowiek, któremu brakuje Boga. Kard. Robert Sarah powiedział, że „bez Boga człowiek popada w tak wielką nędzę, że całe jego życie zmierza ku przepaści, ku rozpaczy”. Św. Jan Paweł II mówił, że największym miłosierdziem okazanym bliźniemu jest doprowadzenie go do spotkania z Jezusem.
W tym Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym módlmy się, aby Duch Święty wzbudził nową wiosnę misyjną dla wszystkich ochrzczonych i posłanych przez Kościół Chrystusowy. Pamiętajmy modlitwa jest sercem misji Kościoła.
Zadajmy sobie także pytanie: Czego Chrystus chce od każdego z nas?. Pan chce, byś stał się darem dla innych, do których On cię posyła. A więc odwagi! Bóg jest z wami!".