TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Dziś – czwartek (16 sierpnia 2018 roku) – rozpoczyna się triduum przed piątą Ogólnopolską Pielgrzymką Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach. W niedzielę – po Godzinie Miłosierdzia – ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, poświęci nowe organy w Bazylice. Dla pątników przygotowano niespodziankę - „wodę z Łagiewnik”.

W tym roku Pielgrzymkę poprzedzi Triduum; od czwartku do soboty odbędą się nabożeństwa – o godz. 18 sprawowane będą Msze św., w czasie których homilie głosić będzie ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ. W kolejne dni towarzyszyć będą im hasła: "Jak śpiew i muzyka stają się modlitwą", "Harmonia i piękno przybliżają Boga" oraz "Oddać Bogu czyli ubogacić”.

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium w Łagiewnikach wyjaśnia, że pomysł cyklicznej pielgrzymki zrodził się z potrzeby serca. -W przestrzeni życia społecznego, a także religijnego, zdecydowanie więcej jest próśb, oczekiwań a niekiedy nawet żądań, a za mało jest ducha wdzięczności. Czciciele Bożego Miłosierdzia do tej umiejętności dziękczynienia Panu Bogu oraz ludziom dobrej woli chcą ciągle dorastać przy Sercu Jezusa Miłosiernego – mówi.

Sam pomysł pielgrzymki wyszedł od Prezesa Fundacji Bożego Miłosierdzia – ks. Zygmunta Kosowskiego. - Każdego roku wspominamy przede wszystkim rocznicę konsekracji Bazyliki oraz zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu, bo jest to wydarzenie historyczne, ukazujące niezawodne źródło nadziei na całe nowe tysiąclecie. Wraz z apostołami Miłosierdzia chcemy wysławiać Bożą dobroć za setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40 rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra w Rzymie. Jest to także rok dziękczynienia za 150 lat posługi w Krakowie Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, w którym dojrzewała do świętości Faustyna Kowalska. Jej ziemskie życie dobiegło kresu przed 80 laty, ale jej twórcza obecność przynosi wciąż błogosławione owoce dla Krakowa i całego świata-wyjaśnia kustosz sanktuarium.

W głównym dniu – w niedzielę - już od rana czciciele Jezusa Miłosiernego mogą uczestniczyć w Eucharystii i skorzystać z sakramentu pokuty. W auli św. Jana Pawła II będzie można obejrzeć wartościowe filmy: „Ignacego Loyolę”, „Czekając na motyle” i „Sprawę Chrystusa”.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki będzie poświęcenie nowych organów, którego dokona ks. abp Marek Jędraszewski po Godzinie Miłosierdzia i Mszy św. - Zbliżająca się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się dodatkową inspiracją i motywacją do tego, aby już w tym roku można było wyśpiewać wspaniały hymn wdzięczności ku czci Bożego Miłosierdzia. W realizacji tego niełatwego dzieła odczuwaliśmy szczególne Boże błogosławieństwo i niezwykłą życzliwość Ofiarodawców, którzy składali często „wdowi grosz”, aby to dzieło mogło powstać i służyć kolejnym pokoleniom. Jubileuszowa Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia jest więc dobrą okazją, by wyrazić im naszą ogromną wdzięczność za stałą duchową więź z tym Sanktuarium i szlachetność ich serc, która wyraża się w konkretnych czynach miłosierdzia, dobrym słowie i wytrwałej modlitwie o Boże Miłosierdzie dla całego świata – mówi kustosz sanktuarium.

Wieczorem o 19.00 odbędzie się w bazylice koncert, w którym na nowych organach zagrają: Sarah Kim (Francja), Andrew Reid (Wielka Brytania i Krzysztof Michałek. W programie: N. de Grigny, J. S. Bach, M. Ravel, C. H. Parry, P. Whitlock, O. Messiaen, G. Mushel oraz improwizacje organowe.

Organizatorzy Pielgrzymki co roku przygotowują dla Czcicieli Bożego Miłosierdzia niespodziankę. - W tym roku będzie to „Woda z Łagiewnik” z wizerunkiem Sanktuarium, by przypominała Pielgrzymom o chrześcijańskiej godności otrzymanej na chrzcie świętym, o źródle Bożego Miłosierdzia, do którego prowadzą nas święte sakramenty oraz o prawdziwej wolności, do której wyswobodził nas Chrystus – podkreśla ks. Ślusarczyk i dodaje: - Tę wolność odnajdujemy w sposób szczególny u kratek konfesjonału, dlatego będziemy Bogu dziękować również za niezwykłe wydarzenie sprzed dwóch lat, kiedy do tego Sanktuarium przybył papież Franciszek z młodzieżą całego świata. Po przejściu przez „Bramę Miłosierdzia” zasiadł do konfesjonału jako jeden ze spowiedników, aby nam przypomnieć, gdzie trzeba szukać i gdzie można odnaleźć prawdziwą wolność serca!

Tradycyjnie już w czasie trwania pielgrzymki będą prezentowane dzieła miłosierdzia, w tym m.in. Poradnia Miłosierdzia, Duszpasterstwo „Sychar”, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Apostolat Ratunku Konającym, Rodzice Dzieci Utraconych. Spotkaniu towarzyszyć będzie hasło „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.

Szczegółowy program pielgrzymki znajduje się TUTAJ

Małgorzata Pabis