TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Homilia ks. Jana Nowaka


Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia za beatyfikację bł. ks. Władysława Bukowińskiego, Apostoła Kazachstanu, które odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w niedzielę 10 września 2017 roku. Uroczystej Eucharystii, o godz. 18:00 będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Mija rok od beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego, Misjonarza Miłosierdzia, Apostoła Kazachstanu. W Krakowie ukończył Seminarium Duchowne i otrzymał święcenia kapłańskie. Posługiwał w Rabce, Suchej i w Łucku. W 1940 r. został skazany przez sowietów na 8 lat więzienia za to, że dawał zesłańcom żywność i modlitewniki. Duszpasterzował w łagrach Czelabińska, Dżezkazganu, Irkucka a później na zesłaniu w Karagandzie.

Ponad 13 lat spędził w więzieniach i obozach pracy. Uwolniony, pozostał w Kazachstanie pełniąc potajemnie posługę kapłańską wśród katolików rożnych narodowości. Wycieńczony skutkami więzień, umarł 3 grudnia 1974 roku w Karagandzie. Św. Jan Paweł, który Go osobiście poznał, w czasie swojej podróży apostolskiej do Kazachstanu w 2001 r. powiedział: „Księdza Władysława Bukowińskiego wielokrotnie spotykałem i zawsze podziwiałem za kapłańską wierność i apostolski zapał. Był szczególnie związany z Karagandą. Pragnę dzisiaj złożyć w imieniu Kościoła hołd zarówno jemu jak i wszystkim zesłańcom".

Bł. ks. Władysław Bukowiński zawsze dziękował Bogu za wszystko. W bezbożnym systemie miał odwagę powiedzieć: Każdy człowiek ma prawo do Boga. W beznadziejnych sytuacjach i po ludzku bez wyjścia, tworzył wspólnoty modlitwy i przebaczenia, stając się zwycięzcą nad przemocą i nienawiścią. Jest pierwszym błogosławionym Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie. Jego grób znajduje się w kościele pw. św. Józefa w Karagandzie.

Dziękczynienie za beatyfikację bł. ks. Władysława Bukowińskiego, Apostoła Kazachstanu, odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w niedzielę 10 września br. (beatyfikacja miała miejsce 11 września 2016 r.). Uroczystej Eucharystii, o godz. 18:00 będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Mszę św. poprzedzi modlitewne czuwanie, które rozpocznie się o godz. 17:00.

Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia: kapłanów, wspólnoty parafialne, wszystkich chętnych, pragnących podziękować Bogu, bogatemu w swoich Świętych, za dar Błogosławionego Rodaka.

ks. dr Czesław Sandecki
dyr. Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Źródło: Archidiecezja Krakowska