TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

- Świat potrzebuje Chrystusowego zmiłowania! Świat nie może żyć bez Chrystusowego Miłosierdzia! Świat powinien nieustannie wołać do Chrystusa: Kyrie eleison! – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy świętej 23 kwietnia 2017 roku, w Święto Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Metropolia krakowski w swojej homilii nawiązał do sytuacji państw z I połowy XX wieku, kiedy to w Rosji, Meksyku i Hiszpanii przywódcy robili wszystko, by nikt nie mógł słyszeć o Chrystusowej Ewangelii i Bożym Miłosierdziu. - Człowiek w swych pragnieniach i oczekiwaniach miał wobec twórców tych ateistycznych systemów wystarczać jedynie sam sobie, a w tej samowystarczalności chciano widzieć szczyt wyzwolenia człowieka i przejaw najbardziej autentycznego humanizmu. Jak wiemy doskonale, ten ateistyczny humanizm pociągał za sobą ogrom nieszczęść i niezmiernego bólu i tragedii całych ludów i narodów – wyjaśniał abp Jędraszewski.

Arcybiskup zaznaczył, że właśnie w kontekście tych wydarzeń należy patrzeć na to, co miało miejsce w roku 1924 r., gdzie w robotniczej Łodzi zrodziło się powołanie Heleny Kowalskiej, przyszłej siostry Faustyny. Metropolita krakowski podkreślił rolę modlitwy wstawienniczej Siostry Faustyny za dusze konających ludzi. - Siostra Faustyna wiedziała - cały świat, a zwłaszcza Rosja, Meksyk, Hiszpania, potrzebują jak nigdy dotąd Bożej łaski, która by obficie rozlała się na zamieszkujący te kraje narody. Dlatego dziękowała Jezusowi, że zechciał właśnie ją, niepozorną i słabą, uczynił i Apostołką i Sekretarką swojego Miłosierdzia.

Zaznaczył, że to właśnie w zawołaniu „daj mi dusze grzeszników, resztę zabierz dla siebie” używanym przez św. Jana Bosko, później kardynała Augusta Hlonda, abp Antoniego Baraniaka i zawartym także w Dzienniczku św. Faustyny, wyraża się najgłębsza solidarność z Jezusem i wszystkimi ludźmi, których zbawienie zależy od łaski Bożego Miłosierdzia.

Na koniec abp Marek wezwał, aby nie brakowało ufności, której swoim życiem uczyła św. Siostra Faustyna.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia".
W nawiązaniu do tegorocznego hasła liturgicznego, obchody Święta Miłosierdzia odbywają się pod hasłem „Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie”.

ZŚ / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Film...