TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który właśnie przebywa w Rzymie, podarował Ojcu Świętemu Franciszkowi figurkę św. siostry Faustyny z Jej relikwiami. Jest to dowód wdzięczności dla Ojca Świętego za nominacje na urząd Metropolity Krakowskiego. W czwartek rano ks. abp Jędraszewski przewodniczył Mszy świętej dla Polaków przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Jak poinformował ks. Piotr Studnicki, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej, do spotkania z Papieżem doszło w czwartek (9 lutego 2017 roku) przed południem w Rzymie, w związku z zebraniem plenarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, w którym uczestniczy abp. Jędraszewski.

- Podarowana papieżowi niewielka figurka przedstawia Apostołkę Bożego Miłosierdzia w ruchu, ze wzrokiem zwróconym ku górze, z prawą ręką na sercu i lewą trzymającą obraz Jezusa Miłosiernego. Figurkę wykonała ze sztucznego kamienia (połączenie mączki marmurowej i żywicy epidianowej) Krystyna Fałdyga-Solska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rzeźbiarka mieszkająca i pracująca w Łodzi, autorka licznych pomników o tematyce sakralnej, mi. św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe i św. Faustyny Kowalskiej – mówi ks. Studnicki i dodaje, że do figurki przymocowany jest relikwiarz zawierający cząstkę kości (ex ossibus) zakonnicy.

Relikwie zostały przekazane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała święta siostra Faustyna.

Abp Marek Jędraszewski przebywa w Rzymie w związku z zebraniem planarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której jest członkiem od listopada 2013 r. Oprócz stałych pracowników Kongregacji w jej skład wchodzą także kardynałowie i biskupi mianowani przez papieża. Zebrania plenarne Kongregacji odbywają się raz na trzy lata.

mp


FOT. Archidiecezja Krakowska