TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W sobotę - 8 października 2016 roku – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła I Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu „Margaretka”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godzinie 9.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. W domu św Jana Pawła II, przy relikwiach Papieża nastąpiło zawierzenie kapłanów i apostolatu „Margaretka” jego opiece oraz obranie go za patrona tego dzieła.
Kolejnym punktem pielgrzymki była procesja różańcowa. Jej uczestnicy przeszli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w bazylice w samo południe rozpoczęła się Msza św. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Zając. W homilii kustosz honorowy Sanktuarium przywitał członków apostolatu „Margaretka”. Przypomniał, że uczestnicy uroczystości przeszli przez Bramę Miłosierdzia, doświadczając tym samym wielu łask. - Niosąc krzyż codzienności, usłyszeliście słowa Pana: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście” - powiedział kaznodzieja, przypominając także słowa św. Jana Pawła II, który mówił, „że tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. - Dobrze, że przyjęliście orędzie, które znów kieruje do nas św. Jan Paweł II. On dziś – niejako z portretu, mówi, że każdy może tu przyjść i usłyszeć słowa, jakie kiedyś usłyszała św. s. Faustyna: „Nie lękaj się”, a kiedy wypowie wezwanie: „Jezu, ufam Tobie” dozna ukojenia i uspokojenia – zaznaczył ks. bp Zając i apelował: - Nie oddalajmy się nigdy od Jezusa, nawet gdy przez nasze grzechy uważamy się za najgorszych. On woli nas takich.
Kaznodzieja przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka, który przedstawił plan bycia miłosiernymi. - Aby być miłosiernym, trzeba być prostym, trzeba odrzucić wszystko co przeszkadza w kontakcie z Bogiem i drugim człowiekiem, nie budować murów i granic – wyjaśniał.

Ks. bp Zając zaznaczył, że członkowie apostolatu „Margaretka” przez swoją modlitwę za kapłanów pełnią dzieło miłosierdzia. - Niech Pan będzie uwielbiony za to ciche, ale jakże owocne apostolstwo – powiedział, dodając, że także on sam otoczony jest tą modlitwą.

Pielgrzymkę zakończy modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (15.00) i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Pielgrzymce towarzyszyły słowa zapisane w „Dzienniczku” św. s. Faustyny: „O kapłani, wy świece jasne, które oświecacie dusze, niech jasność wasza nigdy nie będzie przyćmiona” (Dz. 75).

mp