TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W czasie Światowych Dni Młodych w Łagiewnikach stanie specjalny punkt pocztowy. Będzie stąd można wysłać list, czy kartkę pocztową. Dla pielgrzymów przygotowano wydawnictwa, oraz specjalnie znaczki pocztowe, a także karty pocztowe. - Bardzo zależy nam na tym, żeby każdy pielgrzym miał szansę wysłania listu i zakupienia walorów filatelistycznych na pamiątkę – podkreśla Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej. W piątek - 17 czerwca 2016 roku - podpisano porozumienie pomiędzy Pocztą Polską a Komitetem Organizacyjnym ŚDM.

Znaczek wyemitowany z racji ŚDM, zaprojektowany przez Agnieszkę Sancewicz, jest już w obiegu. Przedstawia on papieża Franciszka, który pozdrawia zapatrzonych w niego młodych ludzi. Widoczne tam promienie światła symbolizują strumienie miłosierdzia płynące z serca Jezusa. Przygotowano pojedynczy znaczek o wartości 2,5 zł, znaczek w bloku za 6 zł (w którym w promieniach światła można odczytać słowa Koronki do Bożego Miłosierdzia) oraz arkusze z czteroma znaczkami. Wszystkie, co cenią filateliści, zostały przygotowane w pracochłonnej technice rotograwiury.

Znaczek za 2,5 zł został wydrukowany w nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy. Jak zapowiadają przedstawiciele Poczty Polskiej, gdyby ich jednak zabrakło, brany jest pod uwagę dodruk. - Po raz pierwszy w historii polskiej filatelistyki wydajemy znaczek z wizerunkiem papieża Franciszka – podkreśla Kłoda–Dębska i dodaje, że wcześniej Poczta Polska wyemitowała ponad 100 znaczków z Janem Pawłem II i jeden z Benedyktem XVI.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz Metropolita krakowski dziękował Poczcie Polskiej za emisję znaczków i za zaangażowanie w działania logistyczne. - Myślę, że Polska bardzo zyskuje z racji ŚDM rozgłos w świecie i myślę, że i materialnie. Tak było we wszystkich krajach, gdzie odbywały się te spotkania - mówił kard. Dziwisz. Metropolita krakowski dodał, że czasem na początku pytano, ile to będzie kosztowało, a potem się okazywało się, że po ŚDM "często są zyski".

Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek zapewnił, że firma jest przygotowana do obsługi zwiększonej liczby przesyłek w trakcie ŚDM i ich terminowego dostarczenia. - W okresie świątecznym czy w czasie Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkanocnych znacznie większe wolumeny przesyłek przechodzą przez sortownie Poczty Polskiej, więc nie przewidujemy żadnego zagrożenia pod tym względem – podkreśla Włodek.

Na spotkaniu w krakowskiej kurii przedstawiono wiele działań, jakie Poczta podejmuje podczas ŚDM. Jest to m.in. dystrybucja 625 tys. plecaków pielgrzyma do ponad 500 lokalizacji na terenie woj. małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Cześć przesyłek trafi do Centrów Informacyjnych oraz kilkudziesięciu hoteli na terenie Krakowa. Następnie Plecaki wraz z wyposażeniem zostaną przekazane zarejestrowanym uczestnikom ŚDM.

mp