TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Już blisko sto osób zgłosiło swój udział w Jubileuszowym Kongresie Miłosierdzia, który będzie miał miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach już w najbliższy czwartek 7 kwietnia 2016 roku. W spotkaniu może wziąć udział każdy, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

Miejscem spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia będzie Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ostatnie lata swojego życia spędziła św. Siostra Faustyna Kowalska i gdzie św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Jubileuszowy Kongres Miłosierdzia odbędzie się pod hasłem Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej. - Ten kongres jest związany z rokiem jubileuszowym, to Ojciec Święty Franciszek zdopingował nas do tego, żebyśmy zorganizowali taki nadzwyczajny kongres. Przypomnę, że w Krakowie organizujemy co trzy lata kongresy miłosierdzia o wymiarze światowym, międzynarodowym.

Ten jubileuszowy kongres dotyczy miłosierdzia Bożego w praktyce - chodzi o duszpasterskie podejście do tematu miłosierdzia – mówi ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia i dodaje: - Miłosierdzie Boże to wielki temat teologiczny, ale temat przeżywany jest przez ludzi w parafiach. Zaprosiliśmy więc księży z parafii, szczególnie tych księży, którzy mają sanktuaria Bożego Miłosierdzia, tych księży, którzy mają u siebie bramy jubileuszowe miłosierdzia. Chodzi o to, żeby podzielić się doświadczeniem jak przeżywać rok miłosierdzia, jak się modlić w tym szczególnym roku. Przede wszystkim są odpusty roku jubileuszowego. Chodzi o to, żeby pokazać jak to jest robione w Rzymie. Z tego powodu wśród referatów będą i takie, które będą poruszać temat odpustów. Będziemy też mówić na temat funkcji sanktuariów w roku jubileuszowym, czy też miejsc wyznaczonych, gdzie są bramy jubileuszowe, bramy miłosierdzia, przez które mamy przechodzić i przechodzimy już od ósmego grudnia 2015 roku. Na pewno pojawi się temat roli konfesjonału w roku jubileuszowym. Ojciec Święty udzielił szczególnych łask na ten czas, posłał misjonarzy Bożego miłosierdzia na cały świat – mamy ich również i w naszej archidiecezji krakowskiej. Podsumowując, ten kongres ma pomóc w takiej wymianie zdań, w przekazywaniu doświadczenia, jakie mamy już po kilku miesiącach funkcjonowania bram miłosierdzia.

Organizatorami Kongresu, są: Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

mp

Program Kongresu i zapisy...