TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

Święto Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się tradycyjnie już w sobotę - 2 kwietnia 2016.

Już o godz. 16:30 odbędzie się kolejna, już piąta edycja rekolekcji „Dla nas i całego świata”. Spotkanie, przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży poprowadzi ks. bp Grzegorz Ryś wraz z ks. Peterem Hockenem. Patronem spotkania młodych będzie św. Jan Paweł II. Wybór duchowego przewodnika piątej odsłony rekolekcji nie jest przypadkowy, 2 kwietnia przypada bowiem jedenasta rocznica urodzin dla Nieba św. Jana Pawła II.

O godz. 21:00 rozpocznie się nocne czuwanie w Bazylice, którego jedną z części będzie "Droga Miłosierdzia", transmitowana oprócz TV Miłosierdzie, również w TVP Polonia i na ogólnopolskiej antenie TVP3 (transmisja od godz. 21:30).
To nowe nabożeństwo, które pozwoli nam wejść w blask Bożego Miłosierdzia. Głębokiej refleksji sprzyjają rozważania oparte na Ewangelii. Droga Miłosierdzia została przygotowana specjalnie dla naszego Sanktuarium, ale ufam, że wkrótce przyjmie ją cały Kościół, nie tylko w Polsce – mówił Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk.

O północy Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpocznie Msza Święta w bazylice pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia. Po Mszy dalszy ciąg nocnego czuwania, aż do następnej Mszy w bazylice o godz. 6:00. Kolejne Msze Święte będą o godz. 8:00 w bazylice, główna Msza Święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza - o godz. 10:00 przy ołtarzu polowym, o godz. 12:30 w bazylice, o 16:00 przy ołtarzu polowym, o 18:00 w bazylice i o godz. 19:00 w kaplicy klasztornej. Godzina Miłosierdzia jak zawsze o godz. 15:00 w bazylice.

Kapłani w konfesjonałach zapraszają od godz. 8:00 w sobotę do godz. 18:00 w niedzielę. Sakrament spowiedzi będzie cały czas bez przerw w bazylice górnej, dolnej i przed dolną bazyliką!

W tym dniu, na parkingu przy Sanktuarium zaparkuje mobilne Muzeum – Iskra Miłosierdzia. To kontynuacja inicjatywy Wydawnictwa Św. Stanisława BM. – Poszerzyliśmy ofertę naszego Muzeum. Podróżując po całej Polsce, chcemy przybliżyć nie tylko postać św. Jana Pawła II, lecz także św. s. Faustyny oraz ideę ŚDM – wyjaśnia ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor wydawnictwa.

Uroczystości w łagiewnickim Sanktuarium zakończy prapremiera "Koronki do Bożego Miłosierdzia" w wykonaniu muzyków Filharmonii Krakowskiej, krakowskiej Akademii Muzycznej, członków chóru „Amadeum” oraz wspólnot Odnowy w Duchu Św. z Archidiecezji Krakowskiej. Autorką muzyki i aranżacji jest Maria Ziółkowska, wokalistka zespołu "Małe Ważne Sprawy". Ten wyjątkowy koncert odbędzie się w bazylice o godz. 21:00.

Transmisja wszystkich wydarzeń non-stop w Telewizji Miłosierdzie i Radiu Miłosierdzie.
(TV Miłosierdzie dla systemu Android dostępna jest TUTAJ)