TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

„Podróż Miłosierdzia poprzez Europę” - pod takim hasłem środowiska jeździeckie z Małopolski i Podhala organizuje konną wyprawę z Krakowa do Rzymu. Start nastąpi 9 marca 2016 roku w sanktuarium w Łagiewnikach.

W założeniu pomysłodawców i organizatorów wyprawa jest rodzajem międzynarodowej konnej sztafety, która – w ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia – wyruszy z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i poprzez Słowację, Austrię, Słowenię oraz Włochy dotrze do bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Federacja TREC-ANTE nazwała to przedsięwzięcie „Podróż Miłosierdzia poprzez Europę” i włączyła je w swoje „Ważne wydarzenia jeździeckie z okazji Jubileuszu Miłosierdzia, w hołdzie Ojcu Świętemu Franciszkowi”.

W pierwszym dniu pielgrzymki – wśród wielu ważnych gości – z uczestnikami wyprawy będą przedstawiciele Włoskiej Federacji Turystyki Jeździeckiej, pomysłodawcy i głównego organizatora Via della Misericordia.

9 marca jeźdźcy z końmi oraz dorożki zgromadzą się na dolnym placu u stóp bazyliki w Łagiewnikach. Spotka się z nimi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Hierarcha udzieli specjalnego błogosławieństwa, a wcześniej zostanie odczytany fragment papieskiej bulli Misericordiae Vultus zapowiadającej Jubileusz Miłosierdzia. Następnie pielgrzymi wyruszą konno przez Europę z Krakowa do Rzymu. Ich pierwszym przystankiem będzie pobliskie Centrum Jana Pawła II. Zatrzymają się także w opactwie benedyktynów w Tyńcu. Następnie wrócą do Łagiewnik, gdzie o godz. 17 honorowy kustosz sanktuarium bp Jan Zając będzie przewodniczył Mszy św. z udziałem środowiska jeździeckiego.

W pierwszych dniach swojej konnej pielgrzymki jej uczestnicy dotrą na Podhale, a będzie to 12 marca. W okolicach Harkabuza planowany jest popas oraz Msza św. polowa (bez względu na pogodę) w parafii św. Jana Pawła II (ok. godz. 11.3o – 13.oo). Jeźdźcy nawiedzą także sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala i kościół św. Jacka w Chochołowie. Stamtąd przejadą już na Słowację, gdzie spotkają się z jeźdźcami ze Słowacji i przekażą im znak „Via della Misericordia”.

Więcej informacji o pielgrzymce można znaleźć na stronie Duszpasterstwa Środowisk Jeździeckich.

Źródło: eKAI