TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W sobotę 12 grudnia 2015 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach rekolekcji „Dla nas i całego świata”, przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu z Brazylii przybliżą ideę Bożego Miłosierdzia i uczynków miłosierdzia.

Koordynator generalny ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus podkreśla, że organizatorom zależy na tym, by rekolekcje głoszone były z krakowskich Łagiewnik. – To jest centrum duchowych przygotowań do spotkania młodych z Jezusem Miłosiernym w Krakowie. Mamy nadzieję, że ten projekt pójdzie w świat, by młodzi utworzyli podczas Rekolekcji dla nas i całego świata wspólnotę przekraczającą granice państw i gromadzącą nas w miejscu, do którego – już całkiem realnie - będziemy pielgrzymować w przyszłym roku – tłumaczy.

Projekt rekolekcji jest odpowiedzią na ogłoszony przez Papieża Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Od grudnia do czerwca, podczas siedmiu spotkań zaproszeni goście, znani rekolekcjoniści z Polski i świata, wprowadzą w temat miłosierdzia, uczynków miłosierdzia i poprowadzą modlitwę. Dzięki relacjonowanej na żywo i dostępnej w Internecie transmisji, nagraniom oraz tłumaczeniom na oficjalnej stronie Światowych Dni Młodzieży, w rekolekcjach wezmą udział młodzi z całego świata.

Jak tłumaczy bp Muskus - nazwa rekolekcji „Dla nas i całego świata” kojarzy się bezpośrednio z modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. - Będziemy rozważać różne treści dotyczące uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy – to będzie główna tematyka tych rekolekcji, ale mam nadzieję, że poprzez te rekolekcje także modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia pójdzie w świat, a młodzi się jej nauczą, by potem, w czasie ŚDM, mogli się nią często modlić – zaznacza szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.

Pierwsza odsłona rekolekcji nastąpi już 12 grudnia. Gościć będą ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii. Tematem będą uczynki: grzeszących upominać i głodnych nakarmić, w których wypełnianiu przykładem będą św. Stanisław BM oraz św. Brat Albert, a także rozumienie Bożego Miłosierdzia. W pierwszej części spotkania, dyskusję o uczynkach miłosierdzia poprowadzą blogerzy – Tomek Adamski i Mateusz Ochman.

Zgromadzeni w Sanktuarium obejrzą także materiał filmowy o 12 krakowskich świętych, którzy pełnili omawiane uczynki - ich postawy promują w ramach duchowych przygotowań do ŚDM przedstawiciele duszpasterstw akademickich Krakowa.

O godzinie 18:00 celebrowana będzie Msza Święta, po niej rozpocznie się część ewangelizacyjna spotkania: konferencja prowadzących, zakończona modlitwą uwielbienia. Wszystkim spotkaniom towarzyszył będzie śpiew schól i młodzieżowych zespołów religijnych. W konfesjonałach Sanktuarium będą dyżurować kapłani.

Rekolekcja „Dla nas i całego świata” będą odbywać się co miesiąc w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Kolejnymi rekolekcjonistami są m.in. ks. Michał Olszewski SCJ i o. Adam Szustak OP.

Źródło: Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016