TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

"Rekolekcje dla świata" - nowy projekt ewangelizacyjny, który będzie transmitowany na cały świat z krakowskich Łagiewnik. Wezmą udział w nim najbardziej znani rekolekcjoniści z wielu krajów świata. Mówił o tym bp Damian Muskus, kierujący pracami Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, podczas obrad 370 zebrania plenarnego KEP w Warszawie.

Wraz z rozpoczęciem Roku Miłosierdzia rozpocznie się nowy projekt: "Rekolekcje dla świata" realizowany z sanktuarium w Łagiewnikach przez krakowski Komitet Organizacyjny ŚDM. Każdego miesiąca, poczynając od grudnia, będzie organizowane w tamtejszym sanktuarium Miłosierdzia Bożego spotkanie ewangelizacyjne, polegające na przybliżaniu idei miłosierdzia. Będą one transmitowane w internecie i tłumaczone na wszystkie oficjalne języki Światowych Dni Młodzieży. Wszyscy młodzi, na całym świecie przygotowujący się do przyjazdu do Krakowa, będą mogli z nich korzystać i propagować je w swoich środowiskach.

"Będziemy zapraszać najbardziej uznanych rekolekcjonistów nie tylko z Polski, ale ze świata" - wyjaśnił biskup i dodał, że dokładny program oraz nazwiska rekolekcjonistów zostaną ogłoszone niebawem.

Bp Muskus poinformował także, że na terenie całej Polski, we wszystkich diecezjach, trwają intensywne przygotowania duchowe do Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczą setki tysięcy młodych. "Docierają do nas informacje m. in. o wieczorach uwielbienia, wszędzie tam, gdzie przybywają symbole Światowych Dni Młodzieży".

Jest też nowy program ogólnopolskich przygotowań duchowych w Roku Miłosierdzia. Będzie nosił tytuł "Deo profil". "Chcemy żeby był on naznaczony przez postawę miłosierdzia młodego człowieka, który najpierw sam odkryje Bożą miłość i miłosierdzie w sobie, wybierze Jezusa jako Pana i Zbawiciela, i później będzie apostołem uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Konkretnie chcemy, by co miesiąc były analizowane i wypełniane te uczynki miłosierdzia, które znamy, chodzi o obudzenie wyobraźni miłosierdzia" - wyjaśnił biskup.

Bp Muskus prosił ponadto biskupów, aby promowali wśród księży w swoich diecezjach ideę materialnego wsparcia przez nich młodych z rodzin wielodzietnych oraz z rodzin ubogich. Apelował do biskupów, aby zachęcali swoich księży do takiej "adopcji" młodych, których nie stać na przyjazd do Krakowa.

Bp Muskus poinformował też biskupów o przewidywanych kosztach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyjaśnił, że jako "bazowy" został przyjęty budżet z ŚDM w Madrycie z 2011 r. Wynosi on 50 mln Euro.

Źródło: niedziela / MP / Warszawa / KAI