TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W czwartek – 10 września 2015 roku – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia kręcone były zdjęcia do filmu „Bóg w Krakowie”. Jak podkreślają jego twórcy, jest to film o potędze Bożego Miłosierdzia, które objawia się w historiach bohaterów: młodym polityku, który otrzymuje korupcyjną propozycję, dziewczynie szukającej miłości swojego życia, stającej na rozdrożu prawniczce specjalizującej się w sprawach rozwodowych, drobnym złodzieju chcącym ukraść relikwiarz z Krwią Pańską, kobiecie po przejściach, która dotknęła dna i mężczyźnie nie mogącym wyzwolić się ze szponów hazardu, wreszcie małżeństwie, które za wszelką cenę pragnie mieć dziecko. Film patronatem honorowym objął kard. Stanisław Dziwisz. Światowa premiera „Bóg w Krakowie” odbędzie się na dwa miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie na tle urokliwego, tajemniczego i mistycznego miasta, które sam Bóg postanowił uczynić stolicą swojego Miłosierdzia.

Na splatających się drogach bohaterów swoje ślady odciskają wielcy święci; św. Jana Paweł II, św. brat Albert, św. Jadwiga, św. Faustyna, a nawet... św. Rita, a niezwykłe sceny rozgrywają się pod wawelskim Czarnym Krzyżem, cudowną figurą Dzieciątka Koletańskiego czy przed obrazem Matki Bożej Wolności.

W tym pełnym nadziei obrazie widzowie mogą podziwiać wielu znakomitych aktorów; Dorotę Pomykałę, Jerzego Trelę, Kamilę Baar, Radosława Pazurę, Piotra Cyrwusa, Edwarda Linde-Lubaszenko, Karolinę Chapko, Macieja Słotę i wielu innych.

- Wydaje mi się, że temat naszego filmu jest, jakby to niebanalnie powiedzieć, wiecznie żywy i wydaje mi się, że dziś bardzo potrzebny. Będzie to film pobudzający do dyskusji, do refleksji – powiedział po pierwszych zdjęciach Jerzy Trela.

Z kolei Kamila Barr, po zdjęciach w Katedrze Wawelskiej wyznała: - Czuję się wyjątkowo. W życiu mam niewiele okazji, by być w tej katedrze. Cudowne uczucie przypomnieć sobie jak tutaj jest: historycznie, kulturowo, religijnie. Jak wiele polskości tutaj się kryje w sumie w niewielkiej katedrze.

Jadwiga Basińska z Kabaretu Mumio nie kryje, że ją w życiu dotknął Bóg. - O Bogu nie można powiedzieć, jeśli się Go nie dotknie, albo Bóg go nie dotyka. Ten film jest na pewno dla kogoś. Może to być jedna osoba, choć na pewno będzie ich więcej. Żeby coś w jego życiu zmienić. Bóg poprzez ten film będzie interweniował w człowieku jakimś na pewno – podkreśliła.

A Rafał Zawierucha dodał: - Pytaniem dla każdego chyba z ludzi jest chyba nie to, co czym jest Kościół, tylko gdzie ja jestem i gdzie jest Bóg. Lubię takie pytania sobie też zadawać. Więc myślę, że tu idzie taki przekaz, żeby w takich jakichś różnych – i dobrych i złych momentach odnajdywać te relacje. I wierzyć, że ktoś opiekuje się wszystkim, nawet w czasie zwątpienia.

Producentem filmu jest Stowarzyszenie „Rafael”. W 2014 roku wyprodukowało ono i z powodzeniem wprowadziło do polskich kin film Karolina, którego scenariusz oparto na historii życia bł. Karoliny Kózkówny. Rafael Film od kilku lat zajmuje się też dystrybucją kinową i promocją filmów z wartościowym przesłaniem. Niebo istnieje naprawdę, Mary’s Land, Karolina, Bóg nie umarł, Doonby. Każdy jest kimś to filmy, które sami lub z partnerami z branży filmowej wprowadzili do kin z bardzo dobrym skutkiem.

Reżyserem i autorem scenariusza filmu Bóg w Krakowie jest Dariusz Regucki, twórca kilkudziesięciu filmów, w tym pełnometrażowego filmu kinowego Karolina.

mp


FOT. Bogdan Zdebski