TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W całym kraju brakuje krwi. Można ją będzie oddać w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę 25 lipca 2015 r. podczas IX Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego. Od 8.00 do 15.00 dyżurować tam będą krwiobusy Regionalnego oraz Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Aby oddać krew, wystarczy być zdrowym i pełnoletnim. To konkretna pomoc dla chorych, czekających na operacje i dla ofiar wypadków, których zawsze jest więcej podczas wakacji. Krew można oddać codziennie w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, warto jednak wybrać się do Łagiewnik, żeby spotkać się z krwiodawcami, którzy nieraz już od długich lat pomagają w ten sposób chorym, posłuchać ich świadectw, wziąć udział w Mszy św. w ich intencji.

Od godz. 8.00 na placu przed wejściem do dolnych kaplic bazyliki staną mobilne punkty poboru krwi. Dla krwiodawców są przewidziane różne atrakcje - prezenty oraz program artystyczny. Nie zabraknie tradycyjnej grochówki. Chętni będą mogli także zapisać się do bazy honorowych dawców szpiku kostnego.

Krwiodawcy pielgrzymują już po raz dziewiąty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przyjeżdżają tu nawet z odległych krańców Polski, aby podziękować z zdrowie i możliwość dzielenia się tym cennym, niezastąpionym darem, jakim jest krew.

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w sobotę 25 lipca 2015 r. pod hasłem „Krwiodawca świadkiem Dobrej Nowiny”, pod honorowym patronatem metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. bp Grzegorz Ryś. Pielgrzymka ma na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz jednoczenie środowiska krwiodawców z całej Polski.

Serdecznie prosimy o przekazanie tego zaproszenia wszystkim osobom związanym z ruchem honorowego krwiodawstwa oraz wszystkim zainteresowanym.

Program pielgrzymki

7.30 - 10.30 - rejestracja grup (przyjmowane są zgłoszenia darów ofiarnych)
8.00 - 15.00 – pobór krwi (dla krwiodawców upominki)
10.30 - zbiórka pocztów sztandarowych przy krwiobusach
11.00 - Msza św. w intencji krwiodawców i pielgrzymów, świadectwa
12.30 - posiłek
13.30 - program artystyczny: Młodzieżowa Parafialna Orkiestra Dęta „Ad Astra” z Łodzi - Andrzejowa, dyrygent: Stanisław Tetera
15.00 - koronka do Bożego miłosierdzia

Organizatorzy:
Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Małopolski Oddział Okręgowy PCK

Pobór krwi:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ

Partnerzy:
Centrum Jana Pawła II, Akademicki Klub HDK przy AGH w Krakowie, Biały Kruk Sp. z o.o., Koninki.pl, Złota Polska, Jeronimo Martins Polska S.A., Lux System sp.j.

Planując oddanie krwi w ramach pielgrzymki należy pamiętać o:
- zabraniu Dowodu Osobistego i Legitymacji Honorowego Dawcy Krwi,
- przerwie pomiędzy oddaniami krwi pełnej, która wynosi minimum 8 tygodni,
- uprzednim lekkostrawnym posiłku,
- powstrzymaniu się od napojów alkoholowych na 48 godzin przed oddaniem krwi.

Więcej informacji o prowadzonych i planowanych akcjach Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Źródło: Archidiecezja Krakowska