TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Sala auli św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach w czwartek wieczorem - 18 czerwca 2015 roku - wypełniła się po brzegi. Miała tam bowiem miejsce premiera filmu "Niezłomny Patron Polski" o św. Andrzeju Boboli. Film powstał nakładem Wydawnictwa La Salette. Ukazuje on życie św. Andrzeja Boboli oraz jego obecność z dziejach naszej Ojczyzny.

Film, którego reżyserkami są: Edyta Szostek i Agnieszka Pers, nie jest typową hagiografią. Narratorem w filmie jest Krzysztof Ziemiec, dziennikarz, dla którego postać Andrzeja Boboli jest bardzo bliska. Ziemiec prowadzi widza po miejscach związanych ze św. Andrzejem i przedstawia ludzi, którzy darzą go kultem,otrzymali za jego wstawiennictwem szczególne łaski, czy pracują przy rozszerzaniu jego kultu. Jednym z jego rozmówców jest ks. Józef Niżnik, który pracuje w Strachocinie, miejscu urodzin męczennika. Pierwszy raz przyjechał tam 30 lat temu, by zastąpić proboszcza. Miał być tam zaledwie trzy tygodnie, a jest do dziś. To jemu ukazał się św. Andrzej Bobola i powiedział, że chce, aby w Strachocinie powstało miejsce jego kultu. W filmie wystąpił także ks. Aleksander Jacyniak SJ, wieloletni kustosz Muzeum św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
Film niósł ze sobą przesłanie - każdy z nas powinie zastanowić się nad tym, kim jest dla niego św. Andrzej Bobola, a jaką rolę mógłby spełniać w naszej Ojczyźnie.

mp

Zwiastun...