TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Już po raz czternasty z Jasnej Góry do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach idzie piesza pielgrzymka Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. – Tegoroczna pielgrzymka ma wymiar szczególny, odbywa się w roku 250. rocznicy ustanowienia uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce – podkreśla ks. dr Mariusz Bernyś, kapelan szpitala na Banacha w Warszawie, wraz z ks. Michałem Dłutowskim współorganizator pielgrzymki oraz przebłagalnych czuwań za Ojczyznę.

Ksiądz Bernyś przypomina, że dekret ustanawiający liturgiczne święto Najświętszego Serca Jezusowego na ziemiach polskich podpisał Papież Klemens XIII w 1765 r., uczynił to na prośbę polskich biskupów. Sprzed tronu Matki Bożej Królowej Polski pielgrzymi wyruszyli w sobotę po Mszy św. celebrowanej w kaplicy Cudownego Obrazu. Do światowego centrum kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotrą na 12 czerwca. W uroczystość Serca Pana Jezusa uczestniczyć będą we Mszy św. celebrowanej w bazylice o godz. 7.00. W tym roku idą pod hasłem: „Miłosierdzie Boże nadzieją Ludzkości”.

Uczestnicy pieszej pielgrzymki to w dużej mierze te osoby, które brały udział w pierwszopiątkowych czuwaniach przebłagalnych za Ojczyznę. Przypomnijmy, ostatnia edycja tych czuwań w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie zakończyła się w maju. Jak informują organizatorzy, piesza Pielgrzymka Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu jest jedną z pierwszych na świecie pieszych pielgrzymek do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Po raz pierwszy odbyła się już w 2000 roku. Wówczas została podjęta przez jednego pątnika. Druga jej edycja liczyła pięcioro uczestników. Kolejna, w roku 2002, zgromadziła siedemdziesiąt osób. Początkowo pielgrzymki organizowane były w terminie październikowym. Od 2003 roku podejmowane są w czerwcu, docierają do światowego centrum Kultu Bożego Miłosierdzia na uroczystość Serca Pana Jezusa. Do podjęcia choć jednego z etapów gorąco zachęcają organizatorzy przedsięwzięcia. Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 509 159 436; 515 106 181.

Małgorzata Bochenek

Źródło: Nasz Dziennik