TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

O północy z 2 na 3 maja z sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie wyruszy do łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia sztafeta biegaczy promujących ruch hospicyjny. Sportowcy, którzy towarzyszyć będą przez pewien czas podążającym do Łagiewnik bielsko-żywieckim pielgrzymom, zamierzają wspomóc ideę powstającego w stolicy Podbeskidzia stacjonarnego Hospicjum im. św. Jana Pawła II.

Biegacze planują dogonić piechurów po około ośmiu godzinach sztafety. W niedzielę rano powinni dotrzeć do Krakowa-Wróblowic, na miejsce ostatniego postoju pielgrzymki przed wejściem do Łagiewnik. Ostatnie sześć kilometrów pokonają łącząc się z pątnikami w poszczególnych grupach. Ideą biegu jest zwrócenie uwagi pielgrzymów na miejsce i ludzi szczególnie oczekujących miłosierdzia, wyrażającego się wsparciem, życzliwością i pomocą. Biegacze zachęcą do świadczenia pomocy hospicjum, także materialnej, ponieważ obecnie hospicjum zbiera pieniądze na wyposażenie, które jest niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia starań o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak przypomniała Beata Zamlewska-Pałyga, wolontariuszka powstającego pierwszego stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej, w ubiegłym roku z Hałcnowa wystartowało 5 uczestników Sztafety Miłosierdzia. „Tym razem zapowiada się, że będzie ich ośmioro. Do przebiegnięcia mają około 80 kilometrów. Pobiegną w sztafecie, w dwuosobowych zespołach, zmieniających się co 20 kilometrów” – wyjaśniła.

Ekipę stanowią sportowcy-amatorzy w różnym wieku, którzy czasem razem trenują i organizują imprezy biegowe. Mają za sobą starty w licznych imprezach sportowych, także biegach długodystansowych. Są wśród nich twórcy prężnie działających: w Czechowicach-Dziedzicach stowarzyszenia „Rozbiegamy to miasto” (RyTM) oraz „Bestwinersów” w Bestwinie. Podczas pielgrzymki biegowej na trasie towarzyszyć im będzie samochód.

- Prowiant każdy przygotowuje we własnym zakresie – wyjaśnia organizator sztafety Radosław Jamróz, nauczyciel, popularyzator sportu. Wśród biegaczy jest m.in. redaktor naczelny diecezjalnego radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr. Budowa Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej trwa od 5 lat. W pawilonie szpitalnym będzie 40 łóżek dla chorych, kaplica i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu i religii.

Źródło: Niedziela / rk / Bielsko-Biała / KAI