TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Radosne „Te Deum Laudamus” zostało wyśpiewane w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia 2015 roku – w pierwszą rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II. Mszy św. o godz. 15.20 przewodniczył ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium.

- Gromadzimy się tutaj z Chrystusem wraz ze św. Janem Pawłem II, którego pierwszą rocznicę kanonizacji właśnie obchodzimy. Dlatego wraz z całym Kościołem i światem uwielbiamy Boga za dar jego życia i posługi. Dziękujemy Mu za wszystkie łaski, które tutaj na tym świętym miejscu wyprasza dla nas święty Papież. Prosimy też, aby czuwał nad nami, aby nas umieszczał w promieniach miłości miłosiernej – powiedział na początku Eucharystii ks. bp Zając.

W homilii ks. dr Franciszek Ślusarczyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że uroczystość przypada w tygodniu modlitw o powołania kapłańskie. - Dziś w tej świątyni dziękujemy za dobrego pasterza, jakim był dla Kościoła i całego świata Jan Paweł II. W ostatnich słowach swojej pasterskiej troski mówił do młodych: „szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”. Istotnie w tych ostatnich dniach na Placu św. Piotra trwały na modlitwie rzesze młodych ludzi. Oni wiedzieli, że choć stawiał im wymagania, to troszczył się o nich – mówił.
Kaznodzieja podkreślił, że po śmierci Jana Pawła II pojawiło się wiele wzruszających świadectw, mówiących o tym, że on wciąż nam pomaga z Domu Ojca. Dla potwierdzenia tych słów ks. Ślusarczyk przytoczył świadectwo pani Haliny i członków Żywego Różańca. - Zawsze czuliśmy, że kiedy mówi, to mówi do każdego z nas - zaznaczył i dodał: - Dzisiaj gorąco Bogu dziękujemy, że Jan Paweł II jest już w gronie świętych i nadal troszczy się o owczarnię Chrystusową, o rodziny, o każdą i każdego z nas.

Ks. Ślusarczyk przypomniał wezwanie z Litanii do św. Jana Pawła II. „Janie Pawle II – papieżu miłosierdzia”. Mówił o tym, że napisał encyklikę o Bożym Miłosierdziu, beatyfikował i kanonizował Siostrę Faustynę, zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, a w końcu odszedł do Domu Ojca w wigilię Bożego Miłosierdzia.
Kaznodzieja mówił jeszcze o św. Janie Pawle II, jako o papieżu rodziny i papieżu Eucharystii. Mówił o tym, że św. Jan Paweł II kochał Eucharystię i to na jego prośbę w Łagiewnikach powstała Kaplica Wieczystej Adoracji, gdzie już od dziesięciu lat dzień i noc ludzie trwają na modlitwie przed Panem Jezusem Eucharystycznym.
- Jan Paweł II to papież miłosierdzia, papież rodziny i Eucharystii. On wiedział, miał to głębokie przekonanie, że jesteśmy za słabi. Że owczarnię trzeba kochać, oddać jej całe serce. Ukazywać jej Chrystusa, Jezusa Miłosiernego, który jest prawdziwą bramą dla swoich owiec – mówił.
Na koniec homilii rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji rodzin, zwłaszcza tych, które przeżywają trudne chwile.

mp