TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w dniach 1-2 grudnia 2018 roku - przybyli polscy przedsiębiorcy i pracodawcy. Ich pielgrzymka odbyła się do wieczernika Miłosierdzia już po raz piętnasty. W roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości hasłem spotkania były słowa „Przedsiębiorcy – twórcy wolności”. Pielgrzymkę zorganizowało duszpasterstwo "Talent".

Gościem spotkania był Tom Peterson, amerykański biznesmen, twórca ewangelizacyjnej kampanii "Katolicy powróćcie do domu", zachęcającej niepraktykujących do powrotu do wspólnoty Kościoła. Wyprodukowane przez niego reklamy ewangelizacyjne w ciągu trzech lat obejrzało ponad 125 milionów ludzi, a ponad 350 tys. z nich zdecydowało się na powrót do Kościoła. - Widziałem przemiany ponad miliona istnień, które powiedziały „Tak” Bogu. Pytaliśmy, dlaczego ostatecznie to zrobiły. Odpowiadali: ponieważ mnie zaprosiłeś. Tak wielu ludzi na świecie nie jest szczęśliwych, zgubili coś w swoim życiu. Jednak oni nie stracili czegoś, tylko Kogoś – to jest Bóg. Kiedy ty i ja będziemy żyli łaską Bożą, będziemy świątynią Bożej łaski – będziemy mogli dzielić się łaską Jezusa Chrystusa ze światem. Ludzie uświadamiają sobie: to jest to, co zgubiłem w sobie. Uświadamiają sobie, że jedyna nadzieja jest w Chrystusie – mówił Tom Peterson, zachęcając jednocześnie polskich przedsiębiorców, aby we współczesnym świecie byli liderami nowej ewangelizacji. Jak podkreślał, katolicy muszą być pełni pasji, a ich heroizm powinien przejawiać się w zapraszania innych do wspólnoty Kościoła. - Gdy ktoś pyta “co słychać?” mieć odwagę powiedzieć “Bóg mi błogosławi”. Gdy ktoś mówi o problemach – zaproponować modlitwę za niego. Temu, kto mówi, że nie chodzi do kościoła – powiedzieć “brakuje nam ciebie”. W ten sposób zmieniamy świat – powiedział.

W sobotę uczestnicy wysłuchali wielu świadectw, które mówiły o powrocie ludzi do Boga, a jednocześnie ocalonym życiu całych rodzin. Dla przedsiębiorców i pracodawców był to czas wymiany doświadczeń, „ładowania akumulatorów”.

W niedzielę uroczystej Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. W homilii podkreślał, że człowiek „powinien w tym świecie stąpać twardo po ziemi, ale ze wzrokiem utkwionym w niebo". Kaznodzieja podkreślił rolę modlitwy w życiu człowieka. - Musimy się angażować w sprawy tego świata, podejmować wysiłek, żeby go zrozumieć i żeby móc przemieniać go w duchu Ewangelii – powiedział i dodał, że wierność i czujność powinny obejmować wszystkie wymiary życia, również pracę przedsiębiorców. - Wasza rola w wymiarze gospodarczym naszego kraju jest szczególna. Dajecie swój nieoceniony w wkład w dobro wspólne naszego państwa. Wasza praca jest coraz bardziej społecznie ceniona, ale i coraz trudniejsza – zauważył i dodał, że chrześcijańscy przedsiębiorcy znajdują się dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ muszą dbać o innowacyjność w coraz bardziej konkurencyjnym świecie, a jednocześnie mieć na względzie dobro wspólne i godność człowieka. - Nie jest łatwo nie ulec korupcji, dlatego tak ważne jest to, że się wspieracie, ważne są duszpasterstwa, które was gromadzą – mówił.

Ks. dr Przemysław Król z Duszpasterstwa „Talent” przypomina, że pielgrzymka organizowana jest zawsze w rocznicę powstania duszpasterstwa. To już 19 lat. Spotykamy się w przedsiębiorcami w kilkunastu miastach Polski na spotkaniach lokalnych, a ta pielgrzymka jest elementem podsumowania, ucieszenia się, zebrania się ludzi z całej Polski w duchu dziękczynienia. Jest to nasze doroczne święto – wyjaśnia sercanin.

mp